Plavecká zranění a jak jim předcházet 

Plavecká zranění a jak jim předcházet

Plavání se za poslední roky stalo oblíbeným sportem. Lidé chtějí zhubnout nebo zatočit s obezitou, a tak sází právě na plavání, při kterém se tolik nezatěžuje kloubní aparát, navíc se zapojuje komplexně celé tělo. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste také začali plavat, určitě nezůstávejte pouze u přemýšlení. Jen tedy nezapomínejte na několik věcí, díky nimž předejdete plaveckým zraněním. Ano, i při tomto sportu se totiž můžete zranit, a to hned několika způsoby. 

Rizikem je plavecké rameno i problémy s koleny 

I když není tajemstvím, že voda nadnáší čili že kloubní a pohybový aparát obecně není tolik zatěžován, platí zároveň, že i kloubní problémy jsou jistým rizikem. Kolena jsou nejvíce zatěžována hlavně u plaveckého stylu „prsa”, při němž se koleno dostává do ne zrovna lichotivé a pro něj pohodlné pozice. Zejména vnitřní postranní vaz kolene je nadměrně zařízen, což se může projevit bolestí, otoky nebo začervenáním kolene.  

Dalším velmi častým zraněním je takzvané plavecké rameno, které často vyplývá ze špatně prováděné techniky plavání. Na vině ale může být také přílišné zatěžování kloubu nebo citlivý krk. Bolest v bedrech nebo nepředvídatelné křeče v nohou jsou dalšími problémy, které mohou vyplývat z přetížení nebo špatně prováděné techniky. 

Zraněním je možné se bránit 

Co je pozitivní, tak že se zraněním můžete bránit, respektive že jim lze nějakým způsobem předcházet. Před plaváním se stačí rozehřát a pořádně protáhnout, svaly se tím pádem prokrví a uvolní, jsou tím pádem méně náchylné ke zranění.  

V ideálním případě si prostudujte správnou techniku plavání předtím, než se obléknete do plavek a rozhodnete se uplavat alespoň několik kilometrů.  

Tím, že při plavání dochází k velkému zabírání svalů, doporučujeme po plavání provést patřičné protažení a nezapomenout na regeneraci, která následně snižuje riziko možného vzniku zranění. Například jóga je velmi dobrou volbou, jež navíc pomáhá s celkovým zpevněním těla a zvýší také flexibilitu.  

Další příspěvky