Bolí vás klouby? Na vině může být řada nemocí 

Bolí vás klouby? Na vině může být řada nemocí

Šli jste si ráno zaběhat, ale nepříjemná bolest vám vytryskla až do třísel? Pramenila však z vašich kloubů, které sportování najednou nedokázaly zvládnout? Bolesti kloubů nemusí být příznakem jen toho, že stárnete a že se z vašeho těla vytrácí kolagen. Jejich viníkem mohou být i závažné nemoci, se kterými je dobré zamířit k lékaři, aby nepřešly do vážnějšího stádia.  

Artróza 

Mezi typické nemoci, při kterých pacienta bolí i klouby, patří tradiční artróza. Nejedná se o autoimunitní zánět, jako je tomu v případě revmatoidní artritidy, ale mluvíme o degeneraci kostní chrupavky, a to v souvislosti s nadměrným opotřebením a přetěžováním kloubů.  

Tento problém nejčastěji postihuje starší generace, jak ostatně prokazují statistiky. Díky nim také víme, že každý osmý člověk trpí touto nemocí. Kromě sportu může za vznikem nemoci stát také naopak nedostatek pohybu, ale i cukrovka. 

Bechtěrevova nemoc 

Už jste slyšeli o takzvané Bechtěrevově nemoci? I toto onemocnění způsobuje bolest kloubů. Projevuje se kostnatěním pružných tkání, což může pacienty ovlivňovat v pohybu. Mezi typické příznaky dále patří také bolesti hrudníku, otoky velkých kloubů nebo chronická úleva. Dokonce se mohou objevit i záněty oční duhovky. 

V případě, že onemocnění ukáže, léčba probíhá pouze v mírnění příznaků. Lék na tuto nemoc totiž bohužel neexistuje. 

Burzitida 

I když se nejedná o příliš známé kloubní onemocnění, lékaři se s touto chorobou setkávají stále častěji. Mluvíme o takzvané burzitidě, která je v podstatně zánětem některého z tíhových váčků. Důvodem vzniku nemoci je především nadměrná zátěž postižené oblasti, také dlouhodobé zatížení při klečení nebo opakované údery či zranění.  

V případě, že by se nemoc objevila, dotkne se velmi často ramen, loktů, také kolen nebo kyčlí. To jsou nejčastější místa, na která si onemocnění „posvítí”. 

Další příspěvky