Každý sportovec to zná – ta rána, kdy svaly bolí a kdy je každý jeden pohyb velkým problémem. Na vině je nedostatečné protažení před tréninkem, případně přepísknutí fyzické aktivity. Aby vás však bolest svalů co nejrychleji přešla, sáhněte po bylinkách, které jsou ostřílenými pomocníky při těchto problémech. Které konkrétně od problémů ulevují a které tedy oslovit s prosbou o pomoc?
Měsíček je nás spasitel
Ať už za ztuhlými svaly vězí cokoliv, pamatujte na jednu věc – mast z měsíčku lékařského člověka ještě nikdy nenechala na holičkách. Proto pokud vás trápí namožené svaly, sáhněte po ní. A pokud ji nemáte u sebe, snadno si ji uděláte doma. Stačí jen zavítat do své bylinkové zahrádky a trochu této bylinky natrhat.
Měsíček lékařský je rostlinou, která volně roste i ve volné přírodě. Proto až půjdete do lesa na procházku, nezapomeňte se porozhlédnout po okolí. Připravenou mastičkou si pak mazejte postižená místa, uleví se vám jedna, dvě.
Kostival proti otokům
Bylina na uvolnění svalů a utlumení otoků – i tak lze nazvat kostival, který se používá v tradiční medicíně už od nepaměti. Nejčastěji se z něj používá kořen, jenž se zpracovává do mastičky a tou se poté natírají postižená místa. Využívají se však i jiné části této bylinky.
Kostival lékařský je známý i tím, že urychluje hojení a efektivně zahání nehezky vypadající modřiny. Léčba namožených svalů je nakonec spíše vedlejším a stejně pozitivním efektem.
Kurkuma nejen do vaření
Vedle tradičních bylinek, na které narazíte prakticky při každé odpolední procházce stojí za zmínění také kurkuma, která zahřeje a efektivně odstraní bolest způsobenou namoženými svaly. V gastronomii si ji lidé velice často pletou s klasickým kari, ovšem svou chutí je trochu jiná. Pro někoho výraznější, pro jiného se zcela od chuti kari liší. V každém případě ji ocení mít každý sportovec po ruce, protože je přesně tím, co jeho svaly po pořádné dřině potřebují.