Sportování patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám. A i když se zdá být, že Češi jsou opravdu aktivní, co se týče sportovních aktivit, v porovnání s jinými zeměmi na tom nemusíme být tak dobře. Nabízí se tedy otázka, kde je pravda? Jsme opravdu tak sportovně aktivní i v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie, nebo se nám to jenom zdá? Pojďme si tuto záhadu rozlousknout a zjistit, jak jsme na tom v porovnání s ostatními.
Rozdíly jsou obrovské
Podle posledních statistik za sportování Češi utratí kolem třiceti miliard korun ročně. Provozovatelé sportovních zařízení a klubů utrží kolem dvaceti miliard korun. A i když se to může jevit jako obrovská částka, v porovnání s Evropou na tom nejsme zrovna nejlépe.
Pojďme se podívat na další statistiky. Ty říkají, že sportuje pravidelně pouze pětatřicet procent lidí. Zhruba dvě třetiny dospělých lidí trpí nadváhou, třicet procent dokonce obezitou. Na druhou stranu pasivní sportování (čili sledování sportovních utkání a podobných přenosů) nám není zrovna cizí. Sportovních utkání se aspoň jednou za rok účastní kolem čtyřiceti procent lidí.
Když se na toto podíváme z pohledu celé Evropy, řekneme, že rozdíly mezi Českem a dalšími zeměmi jsou opravdu obrovské. Jak jsou na tom ostatní státy?
Skandinávské země jsou na tom nejlépe
Podle posledních statistik lze konstatovat, že nejlépe na tom jsou skandinávské země. Rozdíly jsou mezi námi a jimi opravdu obrovské. Alespoň jednou týdně ve Finsku nebo Dánsku sportuje kolem čtyřiasedmdesáti procent obyvatel, a to je skvělý výsledek
Na druhou stranu nejsme horší jako Rumunsko, kde se ke sportu uchyluje pouze pět procent lidí týdně. Obecný průměr celé Evropské unie rovná se čtyřiačtyřiceti procentům.
Fotbal je nejatraktivnějším sportem u nás
Když ještě zůstaneme ryze u českých statistik, řekneme, že je u nás tím nejoblíbenějším sportem fotbal. Věnuje se mu více jak 350 tisíc obyvatel, což je skvělé zjištění.