Čtyři české superpotraviny, které máte ve spíži

Čtyři české superpotraviny, které máte ve spíži

Superpotraviny jsou potraviny, které v sobě obsahují více tělu prospěšných látek než jiné potraviny. Dnes se o nich mluví poměrně často, důvodem je touha lidí jíst zdravě. Už nemají zájem o potraviny, které jsou jen prázdnými kaloriemi a které tělu nic nepřinesou a nedají. Chtějí naopak jíst takové potraviny, které jsou tělu prospěšné, jež obsahují celou řadu živin a prospěšných látek. A tak se zajímají o zmiňované superpotraviny, které tělu přináší opravdu obrovské množství živin.   

Zatímco někteří automaticky sahají po exotických superpotravinách, jiní hledají jejich české alternativy. Opravdu málokdo si uvědomuje, že i mezi českými potravinami najdeme takové, které v sobě ukrývají obrovské množství tělu prospěšných látek a živin. Vyjmenujme si rovnou čtyři superpotraviny, které mají své kořeny v Česku.  

Jablka 

Nad jablíčky mnoho lidí ohrnuje nos, protože jsou podle nich obyčejná. Jenže jablíčka možná vypadají obyčejně, na druhou stranu jsou neobyčejně zdravá. Řadí se k nejzdravějším potravinám vůbec. Říká se o nich, že jsou to kulaté lékárny. Obsahují pektin, vitaminy a jsou také plné antioxidantů. Nebojte se je jíst i s jejich jadérky, které mají protirakovinné účinky. Jablka také pomáhají při hubnutí, obsahují mnoho vlákniny. Dokážou snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi a snižují riziko vzniku diabetu.  

Kysané zelí 

I když ne všichni kysané zelí milují, jedná se o velice zdravou českou superpotravinu, která upravuje zažívání, stimuluje imunitní systém a která posiluje kosti. Také pozitivně působí na krevní oběh a na srdíčko.  

Cibule, česnek 

Cibuli i česnek lidé od pradávna označují za přírodní antibiotika. Obsahují hlavně vitamin P, který je silným antioxidantem a který posiluje cévní stěny. Také zlepšují trávení, předchází řídnutí kostí a jsou prevencí proti rakovině. 

Borůvky 

Borůvky se řadí k nejzdravějším potravinám na světě, přesto pochází od nás. Mají protizánětlivé účinky, také snižují krevní tlak, jsou cenné při léčbě nádorů nebo příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém. 

Další příspěvky