Cyklistická sezona je na spadnutí. Jak předcházet řadě zranění? 

Cyklistická sezona je na spadnutí. Jak předcházet řadě zranění?

Oblíbené roční období, kterým se doslova proháníme na dvoukolém dopravním prostředku, je na spadnutí, což znamená jediné – nutnost oprášit své kolo a připravit ho na nadcházející cyklistickou sezonu. Pokud patříte k lidem, kteří se obávají jízdy na kole z důvodu vysokého rizika mnoha zranění, existuje několik možností, jak jim předcházet. Cyklistika je holt sport jako každý jiný a i při ní hrozí nemalé procento možných zranění a úrazů.  

Odřené lokty a dlaně jsou jen drobnosti 

Mezi vůbec nejčastější scénáře při jízdě na kole patří pády. Často příkře zabrzdíme nebo otočíme, což vede k smyku a našemu pádu. Odřené dlaně, lokty, kolena nebo ramena jsou však jen drobnosti, i když se světu ukazují prakticky nejvíce.  

Existují však daleko horší a více nepříjemná zranění, která mohou život narušit na delší dobu. Řeč je především o zlomeninách, svalových zraněních nebo úrazech kloubů, které velmi často znesnadňují běžné fungování a chůzi.  

Obecně pády na kole znamenají mnoho nejrůznějších scénářů. Není tajemstvím, že může dojít také ke krvácení do mozku, když člověk přepadne opravdu nešikovně a postrádá helmu, která by jeho hlavu do jisté míry ohlídala.  

Úrazům na kole je možné předcházet 

Jak ale bylo zmíněno, úrazům na kole je možné předcházet, a to rovnou několika způsoby. Předně je nutnost používání chráničů. Nemusíte mít chrániče na loktech ani kolenou, ale taková přilba je opravdu klíčová. Jejím úkolem je především chránit hlavu, následky případného spadnutí na hlavu by mohly být doslova fatální.  

Doporučují se také rukavice, které zabraňují sedření dlaní (navíc jsou příjemnou ochranou proti nepřízním počasí).  

V nejlepším případě se snažte při jízdě na kole maximálně koncentrovat. I když se mnohým může jevit jízda na kole jako naprosto snadná, pokud nedáváme pozor a nevnímáme okolí může to k úrazům, pádům, zranění nebo nepříjemným nárazům vést. 

Další příspěvky