Jahody znovu na pultech obchodů. Co o nich možná nevíte? 

Jahody znovu na pultech obchodů. Co o nich možná nevíte?

Konečně je to tady! Svou každodenní snídani můžeme vyšperkovat do sebemenší dokonalosti tím, že na ovesnou kaši nebo do jogurtu přidáme sladké jahody. Z pohledu nutričních specialistů mluvíme o ovoci, které můžeme s klidným svědomím zařadit do zdravého jídelníčku. Jsou totiž zdrojem vitamínů a celé spousty minerálních látek, jež potřebujeme pro řádné fungování našeho těla. Pokud přemýšlíte nad dalšími důvody, proč jahody do svého jídelníčku zařadit, několik jich ještě přinášíme.  

Jahody mají řadu zdravotních benefitů 

Kromě toho, že se v těchto červených plodech nachází ohromné množství vitaminu C a K, také kyselina listová nebo draslík a hořčík, mají jahody díky svému složení i řadu pozitivních dopadů na lidské zdraví. Například zlepšují funkci srdce a mozku nebo snižují příliš vysoký krevní tlak. Ten bývá velkým problémem, přece jenom přispívá k řadě závažným onemocněním.  

Jahody kromě jiného také snižují zánět, posilují imunitní systém člověka a pomáhají při úpravě hmotnosti. Jsou také vynikajícím bojovníkem proti zácpě, také fungují proti cukrovce a pečují o kůži, vlasy i kosti.  

Po jahodách by měly sáhnout hlavně ženy těhotné, které chtějí předcházet výskytu novorozeneckých vad. Jahody totiž přesně proti novorozeneckým vadám efektivně bojují. 

Efektivní pomoc proti rakovině? 

I když jsou tvrzení týkající se rakoviny poměrně choulostivé, přesto to v tomto případě musíme zmínit. Jahody totiž obsahují kombinaci látek, které společně tvoří jakousi obrannou linii v boji proti rakovině a růstu rakovinných nádorů. Pokud si dopřejete denní příjem jahod, drastickým způsobem se sníží přítomnost metastáz rakovinných buněk. 

Ukazuje na to řada studií zaměřujících se především na lyofilizované jahodové prášky.  

Až jeden hrnek jahod 

Je však zapotřebí hlídat přijímané množství. Například se tvrdí, že více než hrnek jahod denně nepomáhá. Nemusíte tedy sníst jahod extrémně mnoho, ať si nepřivoláte průjem nebo naopak zvýšenou plynatost. Ideální je jeden hrnek denně, to bohatě stačí. 

Další příspěvky