Jak by měl vypadat jídelníček sportovce

Jak by měl vypadat jídelníček sportovce

V dnešním světě plného rychlého nezdravého občerstvení se nachází čím dál více lidí, kteří chtějí žít zdravým životním stylem. Jenže žít zdravě, to neznamená jen pravidelně cvičit či pravidelně se hýbat a pít dostatek vody. Je to především o správném stravování, což je základ úspěchu. Pokud navíc pravidelně sportujeme, vydáme ze sebe mnoho energie, než když nesportujeme. Je proto důležité energii zase dobýt, a to tak, že budeme jíst to, co po nás tělo chce a co potřebuje.

Jak jistě víte, sport hraje obrovskou roli v životech každého z nás. Někdo se snaží sportovat proto, že chce zhubnout, pro jiného je pohonným motorem pevné zdraví, pro jiného lepší pocit a klidné usínání. Díky sportu se zrychluje metabolismus člověka, spalují se tuky a kalorie, zlepšuje se naše kondice.

Ale jak jsme také zmínili, když se při sportu vydává energie, musí se také zpátky doplnit. Jinými slovy -nepůjde to jinak než se zdravou, vyváženou a pravidelnou stravou, která bude mít dostatek potřebných živin.

Jak by měl vypadat jídelníček sportovce?

Pokud aktivně sportujete, váš jídelníček by měl vypadat tak, že budete jíst minimálně pětkrát denně. Samozřejmě si nenakládejte velké porce, stačí porce menší, které vás dokonale nasytí, ovšem z nichž se nepřejíte. Přejídání je to nejhorší, co můžeme dopustit.

Jídelníček sportovce by zároveň měl být bez sladkých a tučných jídel, měl by obsahovat zejména bílkoviny, dále také komplexní sacharidy, které mají nízký obsah tuků.

Odkud čerpat potřebné živiny?

Co se týče bílkovin, které by měly být součástí každého jídla dne, ty najdeme ve všech živočišných produktech, tudíž například ve vajíčkách, v mléčných výrobcích, dále také v luštěninách nebo v mase. Sacharidy, které mají nízký obsah tuků, najdeme v rýži, dále také v ovoci, zelenině nebo v celozrnném pečivu.

Další příspěvky