Jak vybrat nejlepší plavecké brýle a proč je ocení i rekreační plavci

Možná si myslíte, že plavecké brýle jsou určeny pouze závodním plavcům v čepičkách, kteří plavou jeden bazén za druhým. Pravdou je, že závodní plavci nejspíš ocení jejich vlastnosti nejvíc, protože tráví ve vodě pravidelně větší množství času. Plavecké brýle ale stejně dobře poslouží i vám, kteří na bazén či koupaliště vyrazíte jednou za čas. Prozradíme vám, proč je plavání s brýlemi lepší než bez nich, a jak vybrat plavecké brýle přesně podle vašich potřeb.

Konec nepříjemnému zarudnutí očí

Umět otevřít oči pod vodní hladinou patří mezi základní dovednosti, které by měl každý plavec zvládnout. O tom, jak moc je to pohodlné v chlorovaném bazénu, můžeme polemizovat. Bez červených očí se to ale po delší době neobejde nejspíš u nikoho z nás. Ale s brýlemi to je jiná!

Plavecké brýle vám umožní dokonale, a přitom komfortně, prozkoumávat podvodní svět. Ať už si chcete zaplavat kraula, kde se bez ponoření obličeje a sledování dna bazénu prostě neobejdete, trénovat skoky do bazénu, nebo vás jen zajímá, jak vypadá zbytek těla pohledné plavkyně či plavce vedle vás. Zkrátka budete mít jasný přehled o všem, co se děje pod vodou všude okolo, a nic vám jen tak neunikne. A červené pálící oči budou minulostí.

Stejně tak mohou být velkým pomocníkem i při výuce plavání těch nejmenších. Většině dětí totiž vadí právě stříkající voda do očí, která může způsobovat následné pálení. Dětské plavecké brýle, které všechny nepříjemné pocity spojené s vodou eliminují, dodají vašim ratolestem v bazénu potřebnou sebejistotu a jejich strach z vody bude brzy ten tam.

Váš zrak bude v bezpečí

Kromě toho, že vám plavecké brýle poskytnou při plavání mnohem vyšší komfort, slouží také jako ochranná pomůcka. A to nejen před stříkající vodou. Už se vám stalo, že vás někdo při plavání nechtěně kopl nebo zasáhnul rukou přímo do oka? Pokud ještě ne, věřte, že to patří mezi zážitky, které zažít nechcete. A díky brýlím ani nemusíte.

Plavecké brýle totiž slouží jako pomyslný ochranný štít, za kterým bude váš zrak před všemi nepříjemnými úrazy v bezpečí.

Jak vybrat plavecké brýle

Tak už víte, proč byste si měli brýle do vody pořídit i vy. A teď vám ještě prozradíme, jak ty nejlepší plavecké brýle vybrat. Ať už vybíráte brýle na plavání pro dospělé, nebo plavecké brýle pro děti, jedno zůstává společné. Jako každé brýle, tak i ty plavecké je ideální si před koupí vyzkoušet.

Správnou velikost poznáte během dvou vteřin. Stačí přitisknout si očnice brýlí na oči a bez přetažení pásku přes hlavu vyzkoušet, zda se vám na očích alespoň dvě vteřiny udrží. Pokud ano, vypadá to, že jste se trefili správně. Přesto si pak ale raději vyzkoušejte brýle i s nataženým páskem přes hlavu a posuďte jejich celkový komfort.

Barva není jenom designová záležitost

Kromě toho, zda vám brýle sedí, či nesedí, měli byste brát při jejich výběru v potaz i další kritéria. Zvažte, zda budete častěji plavat venku, nebo uvnitř, a podle toho vyberte barvu skel. Pokud hledáte brýle na venkovní plavání, zvolte skla zrcadlová či modrá polarizovaná. Ta vaše oči perfektně ochrání nejen před stříkající vodou, ale také před oslněním sluncem, a zajistí vám dobrou viditelnost i v ostrém světle.

Oproti tomu v krytém bazénu, kde není tak jasné osvětlení, oceníte spíše skla čirá, žlutá nebo oranžová, která váš pohled projasní a vyostří.

Skořápky nechte radši závodníkům

Dalším kritériem, kterým se od sebe různé druhy plaveckých brýlí liší, je jejich těsnění. Tím nejběžnějším a také nejpraktičtějším je bezesporu těsnění silikonové. Je totiž antialergenní, na obličeji příjemně sedí, netlačí a má poměrně dlouhou životnost. Dalším typem je těsnění neoprenové, které je sice také velice komfortní, jeho životnost je však o dost nižší.

Posledním typem plaveckých brýlí jsou takzvané skořápky. Tak se říká závodním brýlím s nízkým profilem, které jsou konstruovány tak, aby kladly co nejmenší odpor. Proto žádné těsnění nemají.  Závodníkům tak pomohou zvýšit jejich rychlost, ovšem na úkor komfortu. Díky chybějícímu těsnění mohou takové plavecké brýle způsobovat nepříjemné otlaky.

Není pásek jako pásek

Posledním zásadním rozdílem, kterým se od sebe různé druhy plaveckých brýlí mohou na první pohled lišit, je jejich pásek. Ten může být jednoduchý, dvojitý nebo vzadu rozdvojený. Zatímco první varianta se snadno nasazuje, druhá varianta je o něco komfortnější a lépe drží na hlavě. A když se nemůžete rozhodnout, kterou vybrat, zachrání vás třetí varianta, která spojuje výhody obou předešlých.

Máte vybráno? Tak nasaďte brýle a vyrazte k vodě. Uvidíte, jak skvěle uvidíte

Další příspěvky