Malí sportovci a jejich stravování. Jak by měli jíst?

Malí sportovci a jejich stravování

Malé děti se velice často hrabou či lidově řešeno “rýpou” v jídle, což znamená, že rodiče to s nimi mají velice těžké. Nejčastěji se jí zejména sladké, což dětem samozřejmě neprospívá – hlavně jejich zubům to neprospívá. Pokud však dítě sportuje a chodí na tréninky minimálně třikrát týdně, mělo by se dbát na jeho stravu. Dítě ze sebe vydává energii, tudíž ji do sebe potřebuje také dostat, ovšem netouží po energii ze sladkostí nebo z podobných produktů. Je třeba mu nastolit jídelníček, který se rovná jídelníčku vrcholových sportovců, tvrdí odborníci.

Rodiče si však s jídelníčkem jejich dítěte často lámou hlavu. Přece jen jídelníček pro dítě, který se skládá z věcí, jež by jedl, je těžké. Poradíme vám, co by tedy v jídelníčku mělo být a co naopak ne.

Zdravý jídelníček především pro zdraví dítěte

Ještě je třeba říct, že i když doma malého sportovce nemáte, je vhodné mu jídelníček nastolit. Je to především z toho důvodu, že prospějete jeho zdraví. Zmizí dětská častá únavnost, zamezí se jiným zdravotním problémům, které dítě může mít.

Nedovolte dítěti, aby jedlo jen sladké nebo nezdravé jídlo, které si koupí v obchodech po cestě domů nebo do školy. Předejdete tak čím dál častější obezitě u dětí, která je u malých ratolestí skutečně velice nebezpečná.

Dítě se neustále vyvíjí

Jídelníček dítěte je třeba přizpůsobit jeho neustálému vývinu. Dítě potřebuje vyšší příjem energie, pokud sportuje, platí to dvojnásob. To však neznamená, že se má energie získávat ve sladkostech, které dětem škodí, zejména sportovcům nedělá příjem sladkého tak dobře, jak si mnozí myslí. Ideální je zvýšit příjem ovoce a zeleniny, v nichž se skrývají sacharidy s nižším obsahem tuků a dodají dítěti potřebnou energii, kterou na tréninku opět ze sebe vydají. Stejně tak je třeba, aby dítě jedlo také ryby a maso, jelikož se v době jeho vývinu potřebují upevnit kosti.

Další příspěvky