Trampolíny do bytu i na zahradu

trampolina

Trampolíny jsou zábavným prvkem, který potěší děti, ale i skvělou cvičební pomůckou pro dospělé. Jak se vyznat v jednotlivých typech trampolín?

Proč cvičit na trampolíně

Skákání na trampolíně je skvělou a zábavnou aktivitou, která baví děti i dospělé. Kromě toho však jde i o efektivní cvičení.

Díky pravidelnému využívání trampolíny posílíte svůj krevní oběh, zlepšení rovnováhy nebo zpevnění svalů, hlavně těch břišních a zádových. Navíc díky pravidelnému pohybu účinně odbouráte stres.

Jak vybrat trampolínu

Tradičním tvarem trampolín vhodných pro rekreační účely je spíše ten kulatý. Hranaté trampolíny používají zejména profesionálové.

Při výběru trampolíny je nutné zohlednit v první řadě její typ a velikost. Zásadním parametrem je proto průměr skákací plochy. Ten se může pohybovat od 90 do 500 cm. Nejčastěji si spotřebitelé volí trampolíny s průměrem 300 cm.

Podstatná je i nosnost. A to zejména v případě, že trampolíny budou používat dospělí. Modely s vysokou nosností až 150 kg unesou dokonce i dva dospělé jedince.

Malé trampolíny do bytu

Plánujete-li skákání na trampolíně výhradně doma v obývacím pokoji, volte skladnější provedení do 140 cm. V případě malého bytu je možné zvolit i miniaturní provedení kolem 90 cm. Pak se nemusíte bát toho, že by trampolína i při nedostatku prostoru překážela.

Velké zahradní trampolíny

Zahradní trampolíny jsou rozměrově větší, jde o modely s průměrem 400 cm nebo více. Tyto trampolíny lze volně umístit ven, případně existuje provedení, které je možné zapustit do země. Kolem trampolíny by měl být kvůli bezpečnosti prostor nejméně 1 metr.

Bezpečnostní prvky

Nejen v případě dětí je u konkrétní trampolíny nutné dbát na bezpečnost. I pokud plánujete trampolínu do bytu na cvičení, tento aspekt nepodceňte.

Vodítkem vám může být především to, že konkrétní výrobek splňuje bezpečnostní normy EU, případně mohou mít vybrané trampolíny také certifikát německé zkušebny TÜV NORD.

Důležité je, aby byla skákací plocha vyrobena z odolného, ale zároveň šetrného materiálu, na kterém se při dopadu neodřete. Plocha musí vykazovat vysokou pevnost v tahu a mít dobrou odrazovou schopnost.

Velmi důležitým aspektem každé trampolíny je též ochranná síť. Ta může být i pod trampolínou, čímž zabráníte tomu, aby se do prostoru pod ní dostaly děti nebo domácí mazlíčci. Pružiny trampolín by měly být opatřeny krytem. Ten se nejčastěji vyrábí z polyethylenu nebo z PVC. Zabráníte tak především dětem, aby si do nich omylem strčily prsty.

Samotný počet pružin a kvalita poutek jsou rovněž velmi podstatné. Jednoduše platí, že čím bude pružin více, tím lépe. Skákací plocha bude mít s vyšším počtem pružin mnohem lepší odrazové vlastnosti. Velký výběr najdete na stránkách výrobce – Rulyt.cz.

Další příspěvky