Vodní meloun je oblíbená laskomina, kterou si během léta dopřáváme. Je šťavnatý, dokáže nás zasytit, navíc se v něm nachází velké množství vody čili díky němu doplňujeme tekutiny do těla. A i když člověk pravděpodobně tuší, že zdraví prospívá, neví, jak konkrétně. Proto si pojďme toto tajemství odhalit, respektive rozlousknout, ať jsme zase o něco chytřejší.
Ovoce nebo zelenina?
Zdali se jedná o ovoce nebo o zeleninu je věčné dilema, kterým se budou pravděpodobně zabývat ještě další generace. Nás však zajímá složení melounu jako takového. Mnozí odborníci říkají, že meloun je z dvaadevadesáti procent tvořen vodou, osm procent tvoří zlato. Tímto zlatem se myslí vitamíny, antioxidanty, také minerální látky, které tělo ke svému bezproblémovému životu potřebuje.
Sice většinou konzumujeme dužinu, ale ani na jádra melounu se nesmí zapomínat. Právě ty transportují esenciální aminokyseliny, jako jsou například glutaminové kyseliny. Podporují vstřebávání vápníku i látkovou výměnu, také prospívají kardiovaskulárnímu systému.
Vodní meloun plný aminokyselin
Již bylo zmíněno, že aminokyseliny jsou to, co se nachází ve vodním melounu. Pokud patříte k lidem, kteří trpí na vysoký krevní tlak, je vodní meloun to, co byste měli zařadit do svého jídelníčku. Jedná se (společně s česnekem) o velmi účinnou prevenci proti onemocněním, jež vysoký krevní tlak způsobuje. Těmi se myslí například mozková mrtvice nebo srdeční infarkt, který bohužel není nic výjimečného.
Nejen důležité aminokyseliny
Pojďme se ještě zpětně vrátit ke složení vodního melounu. Z dvaadevadesáti procent je tvořen vodou, z osmi procent zlatem. Zlato lze definovat jako aminokyseliny a další látky. Ale co to jsou “další látky”? Mluvíme o bílkovinách i vláknině, také o vitaminu A, C a B. Ve vodním melounu bychom dále našli například fosfor nebo zinek a selen.