Zásady zdravého stravování. Jezte správně i o Vánocích

Zásady zdravého stravování. Jezte správně i o Vánocích

S blížícími se vánočními svátky ve většině lidí začíná růst strach z toho, že nebudou stravovat tak, jak se stravovat mají. Přece jenom se vánoční svátky nejsou ve znamení nezdravých smažených pokrmů, také ve znamení vánočního cukroví, které je plné nezdravých alternativ cukru (zejména toho rafinovaného). Aby si zdraví letošní Vánoce nezapsalo na seznam nejhorších období, je třeba si připomenout zásady zdravého stravování. Jaké to jsou? 

Méně cukru 

I když se vánoční svátky bez cukru neobejdou, nikde není psáno, že musíte používat cukru tolik. Raději ho zkuste nahradit nějakou zdravější alternativou (třeba stévií nebo třtinovým cukrem), případně alespoň snižte množství cukru obsaženého ve vánočním cukroví.  

Bílkoviny a vláknina 

O Vánocích se bohužel zapomíná na to, že strava musí být především plná živin. Chybět by v jednotlivých pokrmech dne neměla ani vláknina, ani bílkoviny. Bohužel právě na tyto látky je hlavně vánoční strava chudá.  

Bílkoviny dodáte tak, že do těsta na cukroví přidáte třeba protein. Případně že do jídelníčku zakomponujete více vajec nebo mléčných výrobků. A co se týče vlákniny, tu najdete hlavně v ovoci a zelenině. Konzumujte také oříšky nebo různé druhy semínek, která jsou také na vlákninu velice bohatá.  

Hlavně žádné přejídání 

Vánoční svátky se nesou ve znamení neustálého přejídání. Pro své zdraví však uděláte nejlépe, když se přejídat nebudete. Možná se to zdá být nadlidským úkolem, ale opravdu to nadlidský úkol není. Místo dvou naběraček salátu si dopřejte jen jednu, místo pěti perníků si dejte jen dva. Zkrátka snižte množství konzumovaného jídla.  

Šetřete s tuky 

Cukroví se neobejde bez tuků. Ostatně bez tuků se neobejde ani smažený kapr nebo další pokrmy, které běžně na Vánoce připravujeme. Pokud však chcete potěšit své zdraví a alespoň trochu si zachovat štíhlou linii, šetřete s tuky. A ideálně vybírejte tuky kvalitní. 

Další příspěvky