Proč pít kefír?

Proč pít kefír?

S kefírem jste se jistě už setkali. Mnozí lidé kefír pijí pravidelně, jiní ho v minulosti jen letmo ochutnali. Zatímco v minulosti se kefír nevyskytoval v obchodech tak hojně, nyní ho najdeme na pultech obchodů v opravdu obrovském množství. Důvodem toho je, že se z něj po letech opět stává obrovský trend a pomalu, ale jistě se zařazuje mezi superpotraviny, které jsou tak zdravé! I kefír je neskutečně zdravý, i proto se z něj možná stává takový hit.  

Kefíru se velice často přezdívá bíle zlato. Jeho domov je až v dalekém Tibetu a Kavkazu, respektive v jejich okolí. I když kefír dnes už dobře známe, v minulosti byla jeho výroba opravdu obrovským tajemstvím. Dnes už moc dobře víme, že se kefír vyrábí z kefírových zrn a také z mléka (nejčastěji se při výrobě kefíru používá kraví, kozí nebo ovčí mléko).  

Po výrobě má kefír trochu kyselou chuť, svou konzistencí připomíná jogurt. Mnohé kefíry jsou lehce perlivé a obsahují malinké procento alkoholu, což je dáno kvašením. Pojďme si však zmínit zdravotní benefity kefíru, což jsou zároveň důvody, proč kefír pít.  

Zdravotní benefity kefíru 

V kefíru najdeme obrovské množství dobrých bakterií a kvasinek, které potřebujeme pro správnou funkci trávicího traktu. Zároveň kefír mírně podporuje imunitní systém a posiluje ho. Kromě toho je kefír plný minerálů a nejrůznějších vitaminů, konkrétně obsahuje vitaminy A, D, K, také vitaminy skupiny B, které jsou prospěšné pro naši nervovou soustavu a které pomáhají proti stresu. Co se týče živin, obsahuje kefír třeba hořčík nebo vápník, také fosfor.  

Jaký je rozdíl mezi kefírem a jogurtem? 

Mnozí lidé však nevidí rozdíl mezi kefírem a jogurtem. Rozdíl je zejména v jejich složení, kefír je daleko zdravější než jogurty, jelikož obsahuje více probiotik. Navíc kefír obsahuje více dobrých bakterií a kvasinek, které tím pádem pomáhají udržet choroboplodné bakterie na uzdě. 

Další příspěvky