Jak rychle zhubnout

Jak rychle zhubnout

Chtěli byste se dostat rychle do formy a zhubnout přebytečná kila v co možná nejkratším čase? V následujícím článku si rozebereme vaše možností a podíváme se i na to, proč možná tato úvaha už z podstaty není úplně správná. A jelikož je léto za rohem, je dobré si několik věcí uvést na pravou míru právě nyní. Pojďme si tedy společně vyhnat z hlavy dlouho usídlené domněnky.  

Kalorický příjem a výdej 

Hned na začátek je nutné uvědomit si, že hubnutí vašeho těla je založené na jednoduché rovnici. To, zda vaše váha klesá nebo roste se odvíjí pouze od toho, zda je váš celkový příjem energie vyšší nebo nižší než váš výdej. Kalkulace se může zdát složitá, ale zvládne ji každý. Stačí si sečíst celkový příjem kalorií ze všech jídel, které denně konzumujete a odečíst od tohoto čísla celkový výdej ze všech aktivit, které v daném dni vykonáte. Pokud je číslo kladné, měli byste na váze přibírat, pokud naopak záporné, budete hubnout. 

Riziko zpomalení metabolismu 

Na první pohled se tak může zdát správnou cestou snížení kalorického příjmu na naprosté minimum nebo naopak navýšení výdeje na extrémní hodnoty. Je pravdou, že pokud budete takto postupovat, v krátkém horizontu pravděpodobně zhubnete několik kilo. Časem si však rozhodíte metabolismus, protože tělo nebude dostávat dostatečnou energii pro svůj správný chod a začne se chovat jinak, než je běžné. Z toho důvodu může ukládat energii do tuků, i přesto, že budete přijímat velmi nízké hodnoty energie a váš výdej je bude převyšovat. 

Trvale udržitelná cesta 

Drastické diety nebo extrémní navýšení kalorického výdeje, tak dlouhodobě není správnou cestou. Pokud chcete hubnout zdravě a udržitelně, měli byste se pohybovat v opravdu velmi mírném kalorickém deficitu. Budete se cítit lépe a po čase vaší vysněné hmotnosti dosáhnete mnohem zdravější cestou bez ohrožení funkcí vašeho metabolismu. 

Další příspěvky