Nedaří se vám zhubnout? Řešení nabízí přerušovaný půst 

Nedaří se vám zhubnout? Řešení nabízí přerušovaný půst

Točíte se neustále v bludném kruhu diet a následného nabírání zhubnuté váhy zpět? Nehledejte žádná radikální řešení – zkuste systém “hladových oken”, nebo-li přerušovaného půstu, kdy se po určitou část dne postíte a zbytek hodin jíte.  

Princip přerušovaného půstu 

Pro tělo je z hlediska zdraví velmi prospěšné nemít přecpaný žaludek, a to zejména ve večerních hodinách. Organismus lépe regeneruje, spánek vám tak přinese větší benefity a budete se cítit lépe.   

Nenutíme vás hned držet nějaké zoufalé hladovky nebo dnes tak populární detoxy. Naopak, skladba vašeho jídelníčku zůstane ve své zdravé a vyvážené podobě, plná prospěšných tuků, sacharidů a bílkovin, spolu s vlákninou. Budete jen jíst v předem vymezeném čase a ve zbytku dne se “postíte”.  

Většině vyhovuje systém čtrnácti hodin bez jídla a následných deset volných. To by tedy znamenalo, že večer v sedm si dáte poslední jídlo a snídaně nebo svačina přijde až další den v sedm ráno, tedy běžný systém, tak jak bychom ho měli mít nastavený. Ne vždy se nám to však podaří, sem tam sníme nějaké ty brambůrky večer u televize a už je systém porušený.  

Existují i přísnější formy šestnáctihodinových půstů apod., ty se ale pro běžnou populaci nehodí a doporučují se spíše úzkým výživovým skupinám.  

Bez deficitu to však nepůjde 

Ani přerušovaný půst bohužel není samospásný. Při hubnutí vždy funguje rovnice, že příjem kalorií musí být nižší než jejich výdej. I při držení postních oken si tak budete muset hlídat objem porcí, aby celkový kalorický příjem nebyl vyšší než celkový výdej.  

Při přerušovaném půstu však může být pro mnohé hubnoucí uklidňující a motivační, že nemusíte jíst tak často a porce jsou tedy celkově nepatrně větší, než když jíte 4x nebo 5x denně. Večerní zobání vám nahradí jedna další odpolední porce jídla nebo více těstovin k obědu.  

Další příspěvky