Lidi lze rozdělit na dvě poloviny, a sice na ty, kteří houby sbírají a jedí, a na ty, kteří je sbírají, ale nejí je. Ať už spadáte do jakékoli skupiny, vyplatí se vědět, jaké zdravé houby s léčivými účinky najdete běžně v lese. I ten, kdo nejí příliš zdravě, by si jednou za čas měl dopřát třeba houbovou polévku, která nejen zahřívá organismus. Houby si na talíř můžeme připravit ale různě, nejdříve je musíme najít. Podívejme se na ty nejzdravější houby, které se zároveň pyšní tím, že mají léčivé účinky. Zařadíte je také do svého jídelníčku nebo raději zůstanete u svých klasických pokrmů?
Do zdravého jídelníčku patří podobně jako bylinky i houby. Samozřejmě je nutné říct, že houby jsou sice zdravé, nejsou však lékem na všechno. Navíc ne všechny druhy hub nám mohou chutnat, je proto nutné najít si takové, které nám chutnat budou.
Hlíva ústřičná
Jednou z mnoha zdravých hub je jednoznačně hlíva ústřičná, která je známá tím, že posiluje imunitní systém člověka. Navíc obsahuje kupu vitaminů a mnohé potřebné stopové prvky. Dokáže upravit hladinu cholesterolu, také hlídá krevní tlak, který mnohdy kolísá tak, jak se mu zrovna líbí. Nesmíme zapomenout ani na to, že hlíva ústřičná efektivně odstraňuje bolesti kloubů a nabízí také plevu alergikům.
Pýchavka obecná
Na pýchavku obecnou narazí během sběru hub každý. Mnozí si však myslí, že je to houba, která člověku škodí nebo kterou by sbírat neměl. Pýchavka obecná jedlá jen, jen nesmí být po rozkrojení pevná. Vždy se konzumuje až po tepelné úpravě. Pýchavka obecná má protirakovinné účinky, také dokáže pomoct při urologických onemocněních a mimo jiné také pomáhá při kožních problémech.
Dříve se dokonce říkalo, že když člověk vdechne prach z pýchavky, zastaví se mu krvácení z nosu. Jenže nyní se spíše věří v to, že vdechnutí prachu pýchavky spíše zaviní plicní onemocnění.