Jak efektivně cvičit doma bez fitness pomůcek 

Jak efektivně cvičit doma bez fitness pomůcek

Možná jste se právě rozhodli začít s pravidelným pohybem v podobě domácích tréninků, ale nemáte žádné činky, kotouče ani jiné fitness vybavení a nevíte, jak začít bez náčiní. Zejména pokud patříte mezi začátečníky, i bez fitness pomůcek můžete dosahovat výsledků, budovat svalovou hmotu, spalovat kalorie a zlepšovat fyzické výkony. Jak na takový domácí trénink pouze s vlastní váhou? To se dozvíte v dnešním článku. 

Důležité body, kterých se při cvičení s vlastní váhou držet 

Intenzita 

Při tréninku pouze s vlastní váhou je důležitá intenzita tréninku. Při trénování v posilovně s těžkými váhami můžete mít pauzy mezi sériemi i delší než dvě minuty, to však neplatí při domácím tréninku. Vysokou intezitu docílíte krátkými pauzami (ideálně v rozmezí okolo 20 až 30 sekund), zařazením intenzifikačních metod (například supersérie, kdy odcvičíte dva cviky za sebou bez pauzy) a vyšším počtem opakování (klidně i více jak patnáct opakování v sérii). 

Technika 

Správná technika hraje roli nejen při domácím cvičení, ale bez fitness strojů, které Vám vedou dráhu pohybu, o to více. Provádějte dané cviky kontrolovaně, zapojujte cvičené svaly nejen fyzicky, ale také ve své mysli (takzvaně propojte sval s mozkem) a soustřeďte se na správnou techniku včetně správného dýchání. 

Jaké cviky do tréninku s vlastní váhou zařadit? 

Cviků máte na výběr nespočet, v dnešním článku se dozvíte ty nejzákladnější, kterými procvičíte celé tělo. Doporučuji volit tréninkový split (rozdělení tréninků) na full-body (cvičení celého těla) třikrát týdně, hlavně pokud patříte mezi začátečníky. A o jaké cviky půjde? 

– Dřepy, výpady vpřed, bulharské dřepy, výpady vzad, unožování, zanožování, kliky, tricepsové kliky 

Celý trénink lze doplnit o švihadlo či různé přeskoky a poskoky, kterými zvýšíte svůj srdeční tep. 

Další příspěvky