Je to pohyb, který můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv, stačí jen vhodné oblečení a obuv. Řeč je o běhu, který je oblíbenou formou relaxace mnohých z nás. Jenže jak už to bývá, pokud neběháte správně a nemáte osvojenou dobrou techniku, můžete si i ublížit. Jak tedy běhat tak, aby to pro vás mělo jen benefity?
Indikátorem, že něco může být špatně, je samozřejmě bolest. A proto jakmile vás při běhu něco bolí, někde píchá nebo se něco natahuje, věnujte danému místu pozornost a na to, jak správně běhat, se zaměřte ještě o něco více. Protože jen tak se vyhnete zraněním, která vás mohou vyřadit z provozu i klidně na několik týdnů.
Nejde jenom o nohy
V první řadě se zaměřte na správný postoj, kdy by vaše hlava měla směřovat vzhůru, ramena by měla být uvolněná a váš trup by měl být mírně nakloněný dopředu. Právě ve vrchní části těla by mělo být i vaše celkové těžiště. Rozhodně byste se měli vyhnout prohýbání zad, která jsou pro celé zpevnění těla důležitá. Ruce by měly být ohnuté v lokti do pravého úhle a vaše pěst by měla být lehce sevřená.
S došlapem pomohou odborníci
Je jasné, že v běhání je extrémně důležitý pohyb nohou a především došlap. Ten je stěžejní proto, abyste příliš nezatěžovali chodidla, která se musí při běhu vyrovnávat s o dost větším tlakem než při běžné chůzi. Technika správného došlapu se do jisté míry odvíjí od terénu. Pokud běháte po rovině, snažte se došlapovat do středu chodidla, nikoliv přes špičku nebo patu. Nicméně vliv na došlap mají i správně zvolené boty, které by měly odpovídat vaší klenbě. Tuto část je dobré nechat na odbornících, kteří vám ve specializovaných obchodech zjistí, jakou klenbu máte a jaké boty do kterého terénu jsou pro vás ty pravé.
Ač je tedy běh jedním z nejjednodušších pohybů, stále musíme pamatovat na jeho správné provedení. Jen tak se z něj totiž budeme moci radovat dlouhodobě a ne v úsecích, kdy budeme po nějakém zranění. A abychom nezapomněli, do své běhací rutiny byste měli zařadit i strečink!