Krokoměr má dneska v chytrém mobilním telefonu kdekdo. Někteří využívají také chytré hodinky nebo fitness náramky. Počítání kroků je chytrým způsobem, jak se udržovat alespoň trochu v kondici nebo se donutit vyjít na procházku. Jaké množství kroků je ale tak akorát? Kolik bychom jich měli ujít, aby to pro nás mělo nějaký efekt?
Proč chodit v zimě?
Právě zima je jedním z období, kdy se hýbeme vůbec nejméně. Pravidelný pohyb má ale veliký význam – snižuje riziko vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění a infarktu. Náš pohyb v zimě je omezen zejména z důvodu příliš rychlého stmívání. Někteří z nás se vrací z práce až za tmy nebo šera a pak může být velice těžké přinutit se něco dělat. Pravidelný pohyb nám ale pomáhá nejen udržovat se v kondici, ale také zlepšovat si náladu, které je právě v zimě v důsledku špatného počasí a časného stmívání depresivnější než v jiných ročních obdobích.
10 000 kroků: oblíbený mýtus
Pokud si čtete, kolik kroků byste za den měli udělat, abyste dosáhli výborné kondice a vyrýsované postavy, delšího života, pak se nejčastěji setkáte s číslem 10 000. Tento počet kroků je ale pouhý marketingový trik. Zdravý dospělý člověk by měl denně udělat 6 až 8 000 kroků. Pravdou ale je, že větší hodnoty rozhodně neuškodí – jen přispívají k tomu, že si stanovíte nedosažitelné cíle. Ty je problematické splnit, což vás může odradit od jejich plnění. Naprostým minimem je 4 000 kroků.
Stačí jedna delší procházka?
Pokud tedy ujdeme za den alespoň 6 000 kroků, je to v pořádku, nebo ne? Bohužel to není pravda. Celodenní sezení u počítače nevyvážíte tím, že se v závěru dne vydáte na dlouhou procházku. Fyzickou aktivitu bychom si měli rozložit v průběhu celého dne. Abyste zařadili do svého života více pohybu, zamyslete se nejprve nad tím, jak trávíte svůj volný čas. Kolik ho prosedíte s mobilním telefonem nebo u televize? Přitom mnohem prospěšnější by bylo vyrazit ven na procházku. Nemusí jít hned o dlouhé procházky. Začněte pomaleji a postupně navyšujte.