Chyby, kterých se dopouštíme při výuce lyžování dětí

Chyby, kterých se dopouštíme při výuce lyžování dětí

S příchodem chladného ročního období čeká rodiče malých dětí jedna povinnost, a sice výuka dětí na lyžích. Zatímco někteří rodiče posílají své nadšené malé sportovce do výukových programů nebo lyžařských škol, někteří se sami ujímají otěže a přemýšlí, jak děti naučit co nejrychleji a nejefektivněji lyžařskému umění. Bohužel se mnohdy dopouští nemalého množství chyb, které jsou spíše kontraproduktivní. V čem konkrétně chybují? 

Jízda za hůlku 

Rodiče chtějí být na své dítě maximálně opatrní a chtějí předcházet pádům. Musí si však uvědomit, že pokud budou lyžovat prakticky za ně a děti příliš hlídat, zájem dítěte opadne a nebude mít tendenci se tomuto sportu naučit. Vždyť kdo by dával pozor nebo se snažil kontrolovat rychlost, když ví, že ho rodič drží? 

Zejména si dejte pozor na jízdu s hůlkou. Držet dítě za hůlku je velmi často používaný způsob, jak naučit nejmenší ratolest nové sportovní aktivitě. Ve skutečnosti se však jedná o velice nepohodlnou záležitost, při které ani rodič, ani dítě nemají dost prostoru pro práci s lyžemi. 

Neustálá pomoc při zvedání 

Již bylo zmíněno, že až přílišné přidržování dítěte za hůlku nemá prakticky smysl. Ani jiné způsoby, kterými se snažíme předcházet pádům malého človíčka. Pádu se však rodiče ani lektoři nemusí obávat. Dítě je malé, k zemi to nemá tak daleko a v případě pádu to většinou ani nebolí. Navíc pády dítě učí znovu vstát, nebo ne? 

Když ale dítě upadne, automaticky po něm nesahejte a nesnažte se mu pomoc. Samozřejmě pokud si neví rady, vaše pomoc je na místě, ale jestliže mu budete pomáhat pořád, samostatnost je ta tam a dítě se na vás při lyžování stane absolutně závislé. A přesně tento scénář jste nechtěli, aby se naplnil.  

Neustálé vyčítání 

Při výuce dítěte na lyžích je to stejné jako při výuce jiné podobné činnosti. Jinými slovy nešetřete chválou, ale zase šetřete s kritikou. Zejména se vyvarujte neustálému komandování za špatné postavení hůlek. Při lyžování je třeba si uvědomit, že s hůlkami se zkrátka nelyžuje. Doporučuje se dokonce to, že by se zprvu měly hodit na vedlejší kolej. K hůlkám by dítě totiž mělo dospět. 

Další příspěvky