Co jste možná nevěděli o olympijských hrách 

Co jste možná nevěděli o olympijských hrách

Celý svět aktuálně žije olympijskými hrami, což znamená jediné, pojďme si zmínit několik zajímavostí, které vás možná postaví ze židle. Přece jenom mluvíme o nejstarší sportovní události, vůbec první se dokonce konaly ještě před Kristem ve starořecké Olympii. Jen málokdo však ví vše, co se od těch let změnilo, nebo co naopak se zapsalo jako zajímavost. 

Věděli jste, že prvním olympijským vítězem byl kuchař? 

Zůstaňme ale u těch prvních olympijských her, o kterých se dnes už tolik nemluví. A je to velká škoda, protože je hezkou ukázkou toho, že zúčastnit se jich může opravdu každý. Když se totiž začali jmenovitě registrovat konkrétní vítězové disciplín, mezi prvními vítězi byl i jeden kuchař, který si na své konto připsal zlatou medaili za běh.  

Tento kuchař se jmenoval Koroibos, o kterém můžeme dnes říct, že vyhrál v takovém delším sprintu. Trať se totiž rovnala 175-200 metrům.  

Věděli jste, že během olympiády se neválčilo? 

Olympiáda byla na svém počátku takovou svatou záležitostí. A pokud si zrovna sportovci porovnávali své síly, během olympiády se neválčilo. Panoval všude všeobecný mír, člověk se musel vyvarovat držení zbraně. Jen ti, kteří se vyvarovali zbraním, měli do soutěživé Olympie vstup povolený. 

Věděli jste, že se olympijská pochodeň zapalovala ve starověké Olympii? 

Pro olympiádu jsou typické kruhy ve znaku, ale také olympijská pochodeň nebo oheň. Má být dodnes připomínkou antické legendy o Prométheovi, kterému oheň ukradl Zeus a dal ho lidem. Už dlouhé doky se jedná o tradici, při které se oheň musí udržovat po celou dobu trvání olympiády. K jeho zapálení dochází vždy v místě zahájení konání her. 

Věděli jste, že olympijské kruhy existují už sto let? 

A když už jsme zmínili olympijskou pochodeň, musíme se pozastavit ještě nad zmiňovanými kruhy. Pět barevných protínajících se kruhů jsou symbolem už od roku 1914, kdy se k nim přiklonil zakladatel moderních olympijských her. Jinými slovy jsou s námi už déle jak sto let. 

Další příspěvky