Jakou dietu držet v roce 2022? Experti radí 

Jakou dietu držet v roce 2022? Experti radí

Chcete být štíhlí a přesto zdraví? Pak byste měli držet jednu z diet, kterou pro vás našli experti v oblasti výživy, psychologii potravin ale také odborníci na prevenci a léčbu cukrovky. Tito na základě sedmi kategorií rozhodli, které diety jsou nejlepší. Zohledňovali to, jak snadné je dietu držet, jak účinná je při dlouhodobém nebo krátkodobém držení, jak je bezpečná, jestli poskytuje dostatečné množství nutričních potřeb a jestli má potenciál působit jako léčba nebo prevence vzniku cukrovky a srdečních chorob. Zde jsou nejlepší diety pro letošní rok. 

Středomořská dieta 

Základem tohoto stravování je ovoce, zelenina, ryby, celozrnné výrobky, ořechy, luštěniny a olivový olej. Množství drůbežího masa, vajec a mléčných výrobků je omezen. Zpracované potraviny, přidaný cukr a červené maso jsou úplně zakázány. Dopřát si ale můžete 150 ml červeného vína (není podmínkou). Žádná přesná pravidla k dodržování této diety neexistují, vychází se z toho, co zkonzumují lidé ve středomořské oblasti, kteří obecně méně trpí na chronická onemocnění. Do diety je zařazeno také dvě a půl hodiny fyzické aktivity střední úrovně týdně. 

DASH dieta 

Druhou nejlepší dietou je právě DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Jedná se o způsob stravování, který je dost podobný středomořské dietě. Navrhnut byl zejména pro lidi trpící na vysoký krevní tlak, nicméně vhodný je pro všechny. Uvádí přesná množství určitých skupin potraviny, které může osoba užívat. Doporučuje zejména celozrnné obiloviny, ovoce a zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky, drůbeží maso, oříšky a zdravé tuky. Omezuje alkohol a cigarety. Podporuje fyzickou aktivitu. 

Flexitariánská dieta 

Základem třetí nejlepší diety pro tento rok je rostlinná strava. Avšak nejedná se čistě o vegetariánskou stravu – určité množství živočišných bílkovin si můžete dopřát. Nevýhodou diety je to, že nemá žádná přesná pravidla, proto může být problematické její dodržování. Myšlenka diety spočívá v tom, že lidé, kteří se živí převážně rostlinnou stravou mají obvykle nižší hmotnost a méně trpí na chronická onemocnění. 

Další příspěvky