Houby jako superpotravina. Jaké jsou zdravotní benefity suroviny?

Houby jako superpotravina. Jaké jsou zdravotní benefity suroviny?

Houby jsou naprosto unikátní organismy, původně byly řazeny mezi rostliny, ale časem z nich byly vyčleněny jako samostatná skupina, neobsahují totiž chlorofyl a nejsou schopny využívat slunečního záření pro tvorbu organických molekul. Sběr lesních hub má u nás velkou tradici, ale ne každý ví, že houby mají nejen vynikající chuťové vlastnosti, ale také jsou velmi zdravé.  

Výjimečné složení 

Obsahují vitamín A jako silný antioxidant, dále vitamíny B 2 a B 3, vápník, hořčík, fosfor, železo a jako jediné v přírodě také vitamín D 2, 100 g hub obsahuje neuvěřitelných 60 mg tohoto vitamínu. Vitamíny skupiny D (D 2 a D 3) patří k látkám posilujícím imunitu a zabezpečujícím správný chod organismu. Jednak zajišťují správné vstřebávání vápníku, ale mají také ohromný protizánětlivý potenciál.  

Musí být konzumovány společně s hořčíkem, což je v plodnicích hub dodrženo. Pro houby je příznačný nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, čímž působí příznivě na kardiovaskulární systém a snižují krevní tlak. Obsahují také tzv. esenciální kyseliny, látky, které si tělo nedovede samo vyrobit – lysin, leucin, methionin, valin, threonin a fenylalamin. Přítomnost aromatických látek v houbách působí příznivě na zažívací trakt, podporuje sekreci žaludečních šťáv. 

Zdravotní benefity hub 

Plodnice hub díky látkám v nich obsažených podporují imunitu, snižují krevní tlak, snižují hladinu škodlivého cholesterolu, většina jedlých hub má antikarcinogenní účinky a mimo jiné pravidelná konzumace hub je dobrou prevencí rakoviny tlustého střeva, obsahují velké množství vlákniny a jsou dobře stravitelné. Také zbavují tělo patogenů jako jsou volné radikály a toxické kovy.  

Zajímavé jsou léčivé účinky některých hřibů. Hřib bronzový podporuje činnost sleziny, zlepšuje trávení a regeneruje ledviny, hřib smrkový léčí ústřel a dřevnatění končetin, hřib hnědorůžový zlepšuje trávení.  

Podobné účinky má i bedla, liška obecná zase zlepšuje vidění a léčí infekce dýchací a trávicí soustavy, hnojník inkoustový podporuje trávení, uvolňuje hleny, je vhodný k léčbě kožních chorob a na detoxikaci, pýchavka obrovská má účinky stahující, analgetické a protizánětlivé, výrazné léčivé účinky má i nelibě páchnoucí hadovka smrdutá, zlepšuje krevní oběh, čistí plíce a léčí revmatismus.  Významné místo v říši hub zaujímají houby medicinální. 

Další příspěvky