Spirulina: s čím může pomoct? 

Spirulina: s čím může pomoct? 

Spirulina je druh modrozelené řasy. Často se považuje za superpotravinu, protože je plná bílkovin, vitamínů, minerálů, karotenoidů a antioxidantů. V Mexiku a v některých státech Afriky je užívána jako zdroj potravy po staletí.  

Spirulina je někdy označována jako zelené maso, díky vysokému obsahu bílkovin (60-70 % hmotnosti).  

Zdravotní přínosy užívání spiruliny 

Jelikož obsahuje velké množství bílkovin, skvěle doplní vegetariánskou či veganskou stravu o aminokyseliny, které jsou potřebné pro správné fungování našeho organismu.  

Spirulina je bohatá zejména na vitamín A, C, D, E a vitamíny skupiny B. Vitamín A je nezbytný pro správné vidění, udržení plného zdraví a je zodpovědný za stav vlasů, nehtů a kůže. Pomocí správného přísunu vitamínů posilujeme náš imunitní systém. Výzkum zjistil, že spirulina také zvyšuje produkci bílých krvinek a protilátek, které bojují proti virům a bakteriím ve vašem těle. 

Mnoho antioxidantů ve spirulině má v těle protizánětlivé účinky. Chronický zánět přispívá k rakovině a dalším onemocněním. Rostlinný pigment, který dává spirulině její modrozelenou barvu, fykocyanin nejenže bojuje proti zánětu v těle, ale také blokuje růst nádorů a zabíjí rakovinné buňky.  

Omega-3 kyseliny jsou nezbytné pro správné fungování našeho těla a v každodenní stravě se málokdy nacházejí. Najdeme je ale ve spirulině spolu s kyselinou gama-linolenovou, která ovlivňuje špatný cholesterol a zabraňuje srdečním chorobám.  

Spirulina obsahuje také protein 

Protein ve spirulině také pomáhá snižovat vstřebávání cholesterolu do těla a tím regulovat jeho hladinu v krvi. To pomáhá udržovat tepny čisté, což snižuje zatížení vašeho srdce, které může vést až ke srdečnímu onemocnění a krevním sraženinám.  

Spirulina je také bohatá na železo – obsahuje 28,5 mg. Železo je součástí hemoglobinu, který zodpovídá za přísun kyslíku do buněk v těle. I proto by měla být využita ve vegetariánké či veganské stravě.  

I přesto, že je spirulina považována za bezpečný produkt, těhotné a kojící ženy by měly při jejím užívání věnovat zvláštní pozornost a spíše se poradit se s vým lékařem.  

Až budete spirulinu kupovat, ujistěte se, že má potřebné certifikáty, protože ty značí také potřebnou kvalitu. 

Další příspěvky