Zdraví prospěšné avokádo – proč bychom ho měli jíst? 

Zdraví prospěšné avokádo – proč bychom ho měli jíst?

Avokádo není jen pro mileniály. Podobně jako káva, je jedním z nejvíce dovážených produktů a má to svůj důvod. Tato plodina je zdravým zdrojem tuků a základních živin, které jsou dostatečné a nezbytné k dosažení co nejlepšího výkonu. 

V tomto článku najdete nepřeberné množství zdravotních benefitů, proč byste si měli přidat pár plátků avokáda ke snídani, nevyhýbat se guacamole (v rozumné míře) jako předkrmu, a dokonce ho zařadit jako součást proteinového koktejlu jako náhradu jídla nebo pro doplnění kalorií. 

Řekněte ne nízkotučné stravě  

Asi před 20 lety se na pultech objevila marketingová móda „odtučněných“ výrobků, včetně bramborových lupínků. Avokádo se v této době netěšilo velké oblibě. Časy se však změnily a zdravá dávka tuků je nezbytná pro udržení nejen fyzické, ale i kognitivní výkonnosti.  

Z biochemického hlediska avokádo poskytuje významné množství zdravých tuků. Pod pojmem zdravé tuky máme na mysli tuky, které poskytují energetický substrát využitelný pro zvýšení výkonu. Avokádo je proto optimální noční svačinou pro ty, kteří se přerušovaně postí nebo sportují.  

Avokádo vám pomůže k udržení sportovního výkonu 

Jedním z důvodů je, že avokádo zabraňuje prudkému nárůstu hladiny glukózy v krvi, který může narušit a znemožnit regenerační noční spánek. Pokud se tedy zaměřujete na energii a udržení výkonnosti po celý pracovní den, je avokádo denně tou správnou volbou. Současně může avokádo zabránit nežádoucí fragmentaci spánku v důsledku nerovnováhy glykemických profilů. 

Avokádo je skutečně zdravé pro srdce. Antropologické studie kultur s největším počtem stoletých (osob, které se dožívají 100 let) na celém světě odhalily, že mnoho z těchto subkultur má stravu bohatou na avokádo. To neznamená, že avokádo pomůže každému dožít se devadesátky, ale avokádo je díky své zdravé dávce tuků skutečně součástí pilířů optimálního zdraví. 

Další příspěvky