Sportujete? Pozor na zranění!

sport

Je to skvělý způsob odreagování, pobavení a ještě k tomu hubnutí. Řeč je o sportování! Někdy má ale naše fyzická aktivita opačný efekt a ordinace ortopedů se plní pohmožděnými koleny a přetrhanými vazy. Jak tedy správně sportovat a vyvarovat se zranění?

Hlavně nepřepálit start!

Ať už si vybereme fotbal, tenis nebo třeba jogging, je třeba se na sportování dobře připravit.  Úplným základem je správná obuv. Boty musíme vybírat podle toho, kde chceme cvičit. Obecně platí, že by měly tlumit nárazy při pohybu a chránit kotník. Ani sebelepší obuv nás ale před úrazem neochrání. Nejdůležitější je nepřecenit své síly a připravovat tělo na zátěž postupně. Můžeme tak předejít nejednomu zranění.

Nezapomínejte na protahování

Před každým sportem se musíme procvičit. Na skupinových lekcích nás na rozcvičku upozorní trenér. Samo ale často protažení svalů před cvičením vynecháváme. Právě to se nám může stát osudným! Neprohřáté a zatuhlé svaly jsou náchylnější ke zranění. Na rozcvičku bychom proto nikdy neměli zapomínat. Platí to i o protažení na konci cvičení.

Se zraněním pomůže zkušený ortoped

Jedním z vůbec nejčastějších zranění při sportování je poranění kolena. Může se nám to stát při běhání, volejbalu i aerobiku.  Na vině je často právě nedostatečné protažení nebo špatně zvolená obuv. Poranění nejen kolene ale třeba i Achillovy šlachy není dobré podceňovat. Při zanedbání se můžou zranění opakovaně vracet a přejít do chronické fáze, kde už se léčí velmi obtížně.

Švýcarská metoda RegenMatrix®

Při poranění vazů a šlach je nejlepší vyhledat pomoc na ortopedii. Na sportovní úrazy se specializují i odborníci z kliniky Mediestetik. Poraněné koleno nebo šlachy léčí ortopedi například pomocí unikátní švýcarské metody RegenMatrix®, která pracuje s krevní plazmou a kyselinou hyaluronovou. Zranění se díky této metodě i rychleji hojí!

Další příspěvky