Zelí a jeho účinky na zdraví

Zelí a jeho účinky na zdraví

Každý má doma potravinu, která se mu zdá obyčejná, ale obyčejnou rozhodně není. Takové je například zelí, které umí s lidským zdravím zázraky. Víte, co obsahuje a jak působí na naše zdraví? 

Co zelí obsahuje? 

Proč je zelí tak zdravé? Proč tak blahodárně působí na zdraví člověka? Důvodem toho je především obsah zdraví prospěšných látek. Zelí obsahuje nejen dobře stravitelné bílkoviny, ale také organické kyseliny. Do této kategorie kyselin patří kyselina jablečná, kyselina citronová, glukoronová nebo jantarová. Kromě toho obsahuje zelí i řadu vitaminů. Mezi ty patří vitamin C, B6, vitamin H nebo vitamin E. Za zmínku stojí i minerální látky, a to například cín, olovo, titan, železo, hořčík, draslík nebo nikl.  

Jak již bylo zmíněno, zelí obsahuje i vitamin C. Ten je naprosto nepostradatelný. Například z našeho imunitního systému dělá rytířské brnění, skrze které neprojde žádný vir, bacil ani bakterie. Bohužel si řada lidí myslí, že se vitamin C nachází ve velkém množství jen v citrusech. Je ale pravdou, že se vitamin C nachází ve velkém množství i v zelí. A co je skvělé, tak to, že se vitamin C neničí ani při zpracovávání zelí.  

Jaké jsou zdraví prospěšné účinky zelí? 

Ke zdraví prospěšným účinkům zelí patří i efektivní čištění krve. Zelí podporuje produkci moči zdravými ledvinami nebo zabraňují opilosti. To je poměrně zajímavý fakt. Každý dospělý si jednou za čas dopřeje skleničku alkoholu. Nikdo však nestojí o bolestivou kocovinu a okno, díky kterému se předešlá noc jakoby nestala. Pokud se tedy chystáte na večírek, doporučujeme sníst trochu zelí. Díky zelí váš organismus lépe snese alkohol a vy se tak vyhnete opileckému stavu i po opilecké kocovině.  

V minulosti se zelí, respektive drcený list zelí, používal i při stažení hnisu. Efektivně fungoval na vyrážky, ekzémy nebo na nejrůznější boláky. I kdyby po přiložení listu nedošlo k výraznému zlepšení, minimálně dojde k útlumu horkosti. Ta se vyskytuje u počínajících zánětů žil nebo u počínajících zánětů oteklých nohou. Za vyzkoušení stojí i přiložení drceného nebo zapařeného listu zelí na namožené svaly, dnavé klouby nebo na šlachy. Podle odborníků i lidových léčitelů zelí napomůže lepšímu hojení, vyššímu prokrvení i rychlejší regeneraci. 

Stále si tedy myslíte, že je zelí jen obyčejnou potravinou? 

Další příspěvky