Vánoce a zdravý životní styl. Jde to vůbec dohromady? 

Vánoce a zdravý životní styl. Jde to vůbec dohromady?

Vánoce jsou jedním z nejoblíbenějších dní nejen děti, ale také dospělých. Vánoční období je spojováno s pohádkami, dárky, ale také s cukrovím, řízkem a salátem a dalším nezdravým jídlem. Vánoce jsou svátkem spousty jídla a často zabijákem diet. Můžeme i jako příznivci a zastánci zdravého životního stylu oslavit tradiční Vánoce? V dnešním článku se podíváme na pár rad, kterých je dobré se držet a které nám pomohou zůstat na naší cestě za vysportovanou postavou a pevným zdraví.  

Rady, jak spojit Vánoce se zdravým životním stylem 

Pitný režim  

Dostatečný pitný režim je důležitý po celý rok, ovšem přes Vánoce a vánoční svátky o to více. Při konzumaci nezdravého (sladkého, tučného) jídla je příjem tekutin klíčový faktor. Při dostatečné hydrataci také máte menší pocit hladu, a to se přes Vánoce vyplatí. Pijte proto dostatek čisté vody a vyhýbejte se slazeným nápojům. Pitný režim by měl být minimálně 2,5 litru vody denně. 

Pohyb  

Pravidelný pohyb je opět důležitý nejen přes svátky, ale o Vánoce zejména. Při zvýšení kalorického příjmu, který zvyšujeme konzumací cukroví a dalších nezdravých pokrmů je nutné zvýšit také kalorický výdej a vykompenzovat to zvýšením pohybu. Zařazujte pravidelné procházky s rodinou, kamarády či domácími mazlíčky, které to také ocení. Zařadit můžete také pravidelné domácí cvičení nebo vyjet vstříc zimním sportům. 

Střídmost  

Pár kousků sladkého cukroví, bramborový salát se smaženým řízkem ani kapr Vaší dietu nepřekazí, pořád se jedná pouze o pár dní, důležité jsou však zbylé dny v roce (zbylých 360 dní cca a to je velká většina), ale je důležitá střídmost a sebekontrola. Vhodné je řídit se pravidlem 80 ku 20, tedy 80 procent zdravých a kvalitních potravin a 20 procent nezdravých. 

Po Vánocích je zcela normální, že váha ukáže vyšší číslo než před Vánoci, jedná se většinou však o vyšší množství vody v těle (zavodnění organismu po přesolených a přeslazených pokrmech) a při navrácení se zpět do svého zdravého režimu a zpět ke svému jídelníčku, váha opět klesne. Důležitý krok po Vánocích a „přejídání se“ je se opět vrátit zpět na svou cestu a nesejít z ní. 

Zdravý životní styl Vánoce také zahrnuje a není nutné každé nezdravé jídlo nahradit zdravou variantou, proto se nemusíte obávat a děsit nadcházejících Vánočních svátků. 

Další příspěvky