Regenerace je nadmíru důležitá. Proč?

Regenerace je nadmíru důležitá. Proč?

Pravidelné cvičení je na programu dne nejednoho z nás. Jenže jenom hrstka lidí si dopřává mezi jednotlivými cvičebními dny jeden či dva dny odpočinku a regenerace. Myslí si, že odpočinek a regenerace jsou jenom ztrátou času. Jenže opak je pravdou. Regenerace je něco, co tělo potřebuje. A nedostatek regenerace může tak akorát vést k tomu, že tělo bude při cvičení stagnovat a nebude vykazovat prakticky žádné výsledky, po kterých prahnete.  

Přetrénování je nebezpečné 

Pokud si nebudete dopřávat pravidelnou regeneraci, hrozí vám takzvané přetrénování. Co se tímto vlastně myslí? Pokud hovoříme o přetrénování, mluvíme o situaci, kdy toho má tělo zkrátka dost. Zvyšuje se tím pravděpodobnost vzniku zranění, také může dojít ke ztrátě svalové hmoty nebo minimálně k pozastavení růstu svalové hmoty.  

V takovém okamžiku už je opravdu alarmující dopřát tělu potřebný odpočinek, během kterého by došlo ke znovunastolení rovnováhy. Pokud se bude klást důraz na pravidelný odpočinek a dostatečnou regeneraci, nedojde ke zhoršení bolesti svalů a vyhnete se také vysokému opotřebení kloubů.  

Jak dlouhá by měla regenerace být? 

V souvislosti s regenerací se nabízí otázka, jak dlouho tělu dopřát potřebný odpočinek. Obecně platí, že by se mělo regenerovat minimálně osmačtyřicet hodin po silovém tréninku. Ale dva dny odpočinku můžete zkrátit na jeden či dva dny v týdnu. Je však třeba dodržovat pravidlo, že nikdy dva dny po sobě nebudete cvičit stejnou partii těla. Je důležité střídat posilování jednotlivých partií, abyste se vyvarovali jejich přetrénování.  

Kromě odpočinku si vždy po tréninku dopřávejte strečink čili jinými slovy protažení. Díky protažení si ušetříte hromadu nepříjemností, jako třeba natažení svalů, což je bolavá záležitost, nebo tím snížíte riziko úrazu. 

Další příspěvky