Cítit se zdravě a vypadat lépe – léto se blíží

Cítit se zdravě

Zbývají poslední dny, než oficiálně oslavíme začátek tolik očekávaného léta. Vidina prosluněných letních dní strávených u moře nebo u bazénu pro nás často představují únik z každodenního nezastavitelného kolotoče života. Postupné shazování vrstev, ke kterému teplé letní počasí vyloženě vybízí, stejně jako relax u vody však paradoxně nemusí nutně v každém z nás probouzet čistě pozitivní pocity. Média na nás ze všech stran chrlí kvanta fotek rádoby dokonalých, vysportovaných těl modelů a modelek, které nás mají motivovat k získání dokonalé letní kondice. To však může mít často spíše opačný dopad a místo zdravého impulsu k tomu být fit, pouze nevybíravým způsobem zatřesou naším sebevědomím. Více než ke zdravému životnímu stylu tak častěji člověk sklouzne k dodržování drastických, a pro tělo nepříliš vhodných, diet a drsné fitness rutině, kterou se snaží spasit měsíce, kdy se svému tělu vůbec nevěnoval. Faktem však je, že takto zásadní změna režimu může našemu tělu způsobit šok, na který neví jak zareagovat. Zároveň pokud vnímáme, že naše životospráva má velké množství mezer a nedostatků, je velmi krátkozraké otálet se změnou na příchod letních měsíců. Můžeme začít zkrátka kdykoliv, stejně jako je dobré se umět v podobném režimu udržet po celý rok. Pokud jste se tedy rozhodli ve svém životě udělat změnu, skvělá zpráva! Vezměte do ruky tužku a krok po kroku si naplánujte cestu, jak se dostat k vašemu vysněnému ideálu. Ke změně je rovněž potřeba přistupovat komplexně a proto není dobré podcenit ani jednu z oblastí vaší životosprávy. Nezapomeňte se tak zaměřit na:

  1. Stravovací zvyklosti
  2. Dostatečnou míru pohybu
  3. Nezdravé návyky

 

Jídlo to je grunt

Pokud se opravdu chcete dostat do formy, samotné cvičení a zvedání činek v posilovně je spíše doplněním toho nejdůležitějšího, a tím je správná strava. Pokud se změny snažíte dosáhnout drastickým cvičebním plánem, ale zároveň si libujete v každodenních návštěvách fastfoodů a konzumaci průmyslově zpracovávané stravy, požadovaného výsledku dosáhnete jen stěží. Vyhovující a vyvážená strava je totiž základem toho, aby naše tělo mohlo správně fungovat. Vhodnou volbou jídelníčku dokážete pomoci vašemu trávení a celkově podpoříte váš metabolismus. Nezapomeňte proto do něj pravidelně zařazovat dostatečné množství ovoce a zeleniny a také si hlídat pitný režim.

 

Sportu zdar!

Bez pohybu by to nešlo. Sedavé zaměstnání a povalování na gauči z nikoho člověka v kondici neudělá. Je proto více než důležité, abyste nezapomínali každý den protáhnout své tělo. Ať už se jedná o jízdu na kole, lekci jógy, návštěvu posilovny nebo jen procházku domů z práce, každý druh pohybu se počítá.

 

Sáhněte si do svědomí

Na co bychom si měli dát pozor jsou naše zvyky, které ačkoliv nám mohou dodávat pocit štěstí a radosti, rovněž potichu našemu tělu škodí. Za zvážení tak stojí nadměrná konzumace alkoholu, který mimo jiné způsobuje přírůstek na váze. Zkuste si proto alespoň na chvíli odpustit běžnou skleničku vína. Stejně tak není od věci se zamyslet nad zálibou v tabákových výrobcích. Ačkoliv není vůbec snadné se ze dne na den vzdát této oblíbené činnosti, v současnosti již existuje řada alternativ, které představují alespoň částečně méně škodlivou formu. Velké oblibě se nyní těší Pulze. Jedná se o zařízení na zahřívaný tabák, které představuje až o 94 % méně škodlivou alternativu. Díky absenci klasického kouře vám během jeho užívání rovněž nemusí dělat starosti:

  • Zápach oblečení
  • Žloutnutí zubů a nehtů

 

Nesnažte se neustále přibližovat často zkresleným ideálům toho být fit. Objektivně zhodnoťte vaši stávající situaci, poslouchejte vaše vlastní tělo a nastavte si ideální rutinu.

 

Autor: Elena Gotfried

Další příspěvky