Jaké vitaminy najdeme v rakytníku?

Vitamíny v rakytníku

Jelikož je venku chladno, měli bychom více pozornosti věnovat péči o zdraví. Přece jenom jsou teploty nižší a naše imunita musí čelit čím dál většímu množství bakterií a virů, které na nás čeká na každém rohu. Otázkou však je, jak bychom měli s viry a s bakteriemi účinně bojovat. Vystačí na to dostatek vitaminů z ovoce a zeleniny nebo máme vitaminy konzumovat i jinde?

Samozřejmě dostatek vitaminů je na prvním místě. Musíme se neustále snažit, abychom měli pravidelný přísun nejen vitaminu C, ale i jiných. Pokud však budeme abnormálně konzumovat ovoce či zeleninu, může nám to uškodit. Hlavně tropické plody nám mohou přivolat třeba vyrážku. Je tedy třeba získávat vitaminy ještě odjinud. Zkoušeli jste například rakytník?

Tolik vitaminů na jednom místě!

Během chladnějších dnů bychom měli pít hlavně čaje. Pro naše zdraví jsou vhodné bylinky, ale neuškodíme si ani černým nebo zeleným čajem. Nejlépe však uděláme, pokud do našeho jídelníčku zakomponujeme rakytník, a to v jakékoliv podobě. Jedná se totiž o zdroj mnoha vitaminů a aminokyselin! Rakytník se řadí mezi superpotraviny.

Pojďme si proto nyní říct, jaké vitaminy v rakytníku najdeme a proč jsou pro tělo prospěšné.

Vitamin A

Rakytník je skvělým zdrojem vitaminu A. Tento vitamin je skvělý pro náš zrak – zabraňuje šerosleposti a posiluje naše oči. Taky nám vitamin A pomáhá bojovat proti nachlazení, proti chřipce a taky proti chrapotu z nachladnutí.

Vitamin B

Rakytník je taky plný vitaminu B. Ten využíváme hlavně jako prevenci, a to proti mozkovým příhodám. Mimo jiné tento vitamin pomáhá léčit i deprese nebo nespavost či nás chrání před chudokrevností.

Vitamin C

Důležitým vitaminem pro naši imunitu, který rakytník obsahuje, je vitamin C. Tento vitamin nám posiluje imunitu a kromě toho zkracuje délku nachlazení, pokud nás přece jenom skolí nějaký vir nebo bakterie.

Vitamin D

Rakytník je plný i vitaminu D, který udržuje naše kosti stále silné a fit. Stejným způsobem prospívá i našim zubům.

Vitamin E

V rakytníku najdeme i vitamin E, který zabraňuje infarktu či mozkové mrtvici.

Vitamin K

A samozřejmě je zdrojem i vitaminu K, který chrání tělo proti vnitřnímu krvácení a proti nadměrnému krvácení při operacích.

Další příspěvky