Smoothies: jsou tak dobrá, jak se říká?  

Smoothies: jsou tak dobrá, jak se říká?

Smoothies jsou stále populárnějším trendem v oblasti fitness a často se prodávají jako zdravá výživa. Smoothies si můžete snadno připravit sami, ale můžete si také zakoupit čerstvé nebo balené ve specializovaných kavárnách a většině velkých obchodů s potravinami. Jsou ale tyto nápoje skutečně tak dobré?  

Co vlastně smoothie je?  

Smoothies jsou husté krémové nápoje, které se obvykle míchají z rozmixovaného ovoce, zeleniny, šťáv, jogurtu, ořechů, semínek nebo mléčných výrobků. Mnoho smoothies obsahuje mražené produkty nebo kostky ledu, které výslednému produktu dodají chladivou, ledovou konzistenci mléčného koktejlu.  

Typy smoothies 

Smoothies lze rozdělit do třech základních kategorií:  

  1. Ovocné koktejly – Jak už název napovídá, tento druh smoothie obvykle obsahuje jeden nebo více druhů ovoce smíchaných s ovocnou šťávou, vodou nebo mlékem  
  1. Zelené smoothies zelené smoothies obsahují listovou zeleninu a ovoce smíchané s vodou, džusem nebo mlékem. Mají tendenci obsahovat více zeleniny než běžné smoothies, často se však přidává i kus ovoce pro oslazení 
  1. Proteinové koktejly – Proteinové koktejly obvykle začínají jedním ovocem nebo zeleninou a bílkovinou, jako je řecký jogurt, tvaroh, tofu nebo proteinový prášek 

Potenciální zdravotní přínosy 

Mnoho lidí konzumuje smoothie jako dopolední jídlo nebo odpolední svačinu. Mohou být skvělým způsobem, jak do svého jídelníčku zařadit více zdravých potravin.  

Všeho však s mírou, pokud do svého smoothie hodíte dva banány a k tomu hromadu jahod, bude to velká nutriční bomba. Představte si to, jako kdybyste to jedli v “celistvém” stavu, také toho nesníte tolik.  

Jsou smoothies dobrá?  

Smoothies a jejich zdravotní nezávadnost je do značné míry dána jejich složením. Nejvýživnější smoothies jsou vyrobena z kvalitních potravin, jako je čerstvé ovoce, zelenina, jogurt a zdravé tuky, zatímco ta s velkým množstvím přidaných cukrů nejsou tak výživná a mohou časem přispět k negativním zdravotním účinkům. 

Smoothies s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny mohou dokonce napomáhat hubnutí tím, že vás zasytí. Pokud hledáte kreativní způsob, jak zvýšit příjem ovoce a zeleniny, smoothies mohou být tou správnou volbou. 

Další příspěvky