To nezajímavější o hokejovém puku aneb věděli jste, že…?

To nezajímavější o hokejovém puku aneb věděli jste, že...?

Jaké sporty se řadí v České republice k těm nejoblíbenějším? K takovým sportům se rozhodně řadí fotbal a mimo jiné i hokej. Hlavně při hokejovém mistrovství světa se všichni Češi spojují, ať už mají jakékoli názory, a společně fandí našim hokejistům, kteří třeba letos předvedli naprosto skvělý výkon. I když často bývá při sledování hokeje každý odborník a každý trenér, který by to udělal jinak a líp, jen málokdo ví něco o historii hokeje nebo třeba něco o hokejovém puku, bez kterého by hokej nešel hrát. Prozraďme si tedy něco o hokejovém puku, který dokonce vyrábíme ve velkém množství i v České republice.  

Specifikovat blíže to, co je to hokejový puk, pravděpodobně nemusíme. Málokdo ale ví, že hokejový puk jako takový se ve velkém množství vyrábí i u nás v České republice. A stejně tak málokdo ví, že hokejové puky používala i NASA. To je však jen hrstka zajímavostí, které se hokejového puku týkají.  

Věděli jste, že…? 

  • Dříve nebyly hokejové puky, ale hrálo se s kousky zmrzlého kravince? Se zmrzlým hokejem se hrály vůbec nejstarší hokejové hry, které se pamatují a které jsou doloženy.  
  • Vůbec první gumové hokejové puky byly vyrobeny tak, že se nakrájely plátky míčků pro lakros. Pro hru se však takto připravené puky staly velice nepraktickými, a tak se míček původně určený pro lakros později krájel na třetiny, což bylo praktičtější.  
  • I puk má své narozeniny. Respektive jeho pojmenování slaví narozeniny, které spadají na sedmý únorový den.  
  • I u puku se měří jeho rychlost. Nejrychleji letícím pukem v historii je puk letící rychlostí 183 kilometrů za hodinu. Tento světový rekord drží hráč ruské NHL. 
  • Jak již bylo zmíněno, puky s vyrábí ve velkém i u nás. Konkrétně se vyrábí v náchodské společnosti Rubena, která své puky představila na Zimních olympijských hrách roku 2014 v Soči. 

Další příspěvky